Przygotowanie do podróży

Jednym z najczęściej zadawanych mi przez Was pytań na spotkaniach, jest pytanie o czas przygotowań do podróży. Przed pierwszą poważną podróżą, gdzie koszty,  jak na studenta, były już dość wysokie, poświęciłem około dwóch miesięcy. Wtedy jednak miałem odłożone zdecydowanie za mało pieniędzy i bawiłem się w szukanie sponsora. O tym możecie poczytać tutaj. Rok temu, przed wyprawą do Azji, połowę potrzebnej kwoty zaoszczędziłem, a drugą zebrałem dzięki portalowi Polak Potrafi, który opiera się na crowdfoundingu.

Teraz rozpoczynam przygotowania do następnej podróży. A od czego? Od zarobienia na to pieniędzy.

„Przecież podróże autostopem są darmowe!” – To prawdopodobnie będzie pierwsze zdanie większości osób, ale nie do końca się z nim zgodzę. Owszem, podróże autostopem są tanie i mogą być darmowe, ale osobiście uważam, że nie o to w nich chodzi.

Jasne, pierwszy raz pojechałem na stopa tylko i wyłącznie dlatego, że był darmowy. Dopiero z czasem, gdy zacząłem dostrzegać, że tak naprawdę nie chodzi o pieniądze, a o przygodę, możliwość poznawania nowych, ciekawych ludzi, miejsc, zdanie się na los i niespodziewane, kwestia pieniędzy zeszła na dalszy plan.

Podróże po Europie są tanie, ale nie należę do osób, które będą żałować 20 euro na zwiedzanie Luwru, Koloseum, Tower of London, czy poskąpią na lokalne specjały. Owszem, możesz zaopatrzyć się w zupki chińskie na cały miesiąc podróży, ale zadajmy sobie pytanie – „Czy podróżujemy dla samej przygody, czy dla chęci poznania i zwiedzenia świata?”.

Oprócz tego dochodzą jeszcze drobne koszty typu np. bilety na transport komunikacją miejską. Można jeździć na gapę, ale tego nie trawię. Czemu? Bo to taka trochę nasza polaczkowatość. „Nie kupię biletu, a jak mnie złapią, to będę mówić po polsku” – cebulactwo w najwyższym wydaniu. Robimy tak, a później się dziwimy i mamy pretensje, czemu o Polakach mają niezbyt pochlebne zdanie. Chcemy zacząć walczyć ze stereotypami, to zacznijmy przede wszystkim od siebie.

http://www.autostopem-przez-zycie.pl/przygotowania-do-wyprawy-czas-start/#more-5834

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s